Našim hosťom odporúčame niekoľko turistických trás a možností strávenia voľného času v krásnej prírode v okolí Terchovej. Terchová ponúka až 280 kilometrov turistických a cyklistických trás. Vo Vrátnej Doline sa môžete vyviesť lanovkou do výšky 1400 metrov a v letných mesiacoch prejsť hrebeňom Malej Fatry, v zime zas zažiť skvelú lyžovačku na jednej z 15 ponúkaných zjazdoviek.

 

TURISTICKÉ TRASY

 

Jánošíkove diery

Jánošíkove diery je jeden z najatraktívnejších turistických chodníkov v Malej Fatre. Jánošíkove diery, alebo len Diery je sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Nachádzajú sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Jánošíkove diery sa skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok, ktorý ich vyformoval. V Jánošíkových dierach sa nachádza viac ako dvadsať vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka.

Trvanie trasy: 3,5 hod. - 4,5 hod.

Náročnosť: Trasa Dolné diery je napriek rebríkom pomerne nenáročná a bežne ňou chodia aj deti. S deťmi sa však neodporúča vydať na Malý Rozsutec.

 

 

 

 

 

 

Túra na Veľký Rozsutec 1609,7 m.n.m.

Veľký Rozsutec (1 609,7 m n. m.) je vrch v Krivánskej Malej Fatre. Je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku. Je výborným vyhliadkovým bodom so širokým kruhovým výhľadom. Susedí s vrchmi Malý Rozsutec (1 343,5 m n. m.) a Stoh (1 607,4 m n. m.). Červeno značkovaný turistický chodník je z dôvodu ochrany prírody sezónne uzavretý v období od 1. marca do 15. júna. Pod Veľkým Rozsutcom, v sedle Medziholie bola v minulosti horská chata, chata pod Rozsutcom. Opis turistickej trasy: Štefanová - Podždiar - Medzirozsutce - Veľký Rozsutec - Medziholie - Štefanová.

Trvanie trasy: 5,5 hod.

Náročnosť: Náročná a ťažká túra s veľkým výškovým rozdielom.

 

 

 

 

 

 

Túra na Malý Rozsutec 1343,5 m.n.m.

 Malý Rozsutec (1 343,5 m n. m.) je vrch na Slovensku nachádzajúci sa vo východnej časti pohoria Malá Fatra – konkrétne v masíve Krivánskej Malej Fatry. Je charakteristickým skalným cimburím a strmými vápencovými stenami dominuje údoliu Bieleho potoka, ktoré prevyšuje o takmer 750 metrov. Z vrcholu je výhľad na susedný vyšší Veľký Rozsutec a do severných strání východnej časti masívu. Opis turistickej trasy: Štefanová - Podždiar - Medzirozsutce - Malý Rozsutec - Podrozsutec - Terchová, Biely Potok.

Trvanie trasy: 4 hod.

Náročnosť: Stredne náročná túra.

 

 

 

Boboty 1086 m.n.m.

Boboty sú obrovským masívom dlhým 2,5km a na východe začínajú pri Tiesňavách a končia pri Jánošíkových dierach. Boboty susedia a obklopujú skoro všetky časti Terchovej, na severe je to samotná obec Terchová a jej časť obce Biely Potok a nakoniec obklopuje aj obec Štefanová. Z geologického hľadiska sa dá hovoriť o dolomitových útvaroch s veľmi strmýmy svahmy. Väčšia časť je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Tiesňavy. Tvary strmých skál majú na svedomí erózne javy, ktoré ich vytvorili niekedy do bizarných tvarov ako môžete vidieť v Tiesňavách. Opis turistickej trasy: Štefanová – Vrchopodždiar – Boboty – Tiesňavy – Terchová.

Trvanie trasy: 3,5 hod.

Náročnosť: Stredne náročná, namáhavá trasa.

 

 

 

 

 

 

 

Výstup na Veľký Kriváň 1708,7 m.n.m

Veľký Kriváň ( 1708,7 m n. m. ) je najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Nachádza sa v prekrásnom prostredí Krivánskej časti Malej Fatry, ktorá po ňom nesie svoje meno. Veľký kriváň susedí s vrchmi Pekelník ( 1609m n. m. ), Chleb ( 1645,6m n. m. ) a sedlami Bublen a Snilovkým sedlom. Pokiaľ sa rozhodnete pre výstup na Veľký Kriváň, určite neoľutujete, po trase hlavne v letnom obdobý je Kriváň posiaty kvetmi, ktoré len tak niekde neuvidíte ,ale pozor všetky sú chránené. Opis turistickej trasy: Vrátna – Chata Vrátna – Snilské sedlo – Veľký Kriváň – Na koni – Chrapáky – Sedlo za Kraviarskym – Vrátna.

Trvanie trasy: 6,5 hod.

Náročnosť: Náročná a ťažká túra s veľkým výškovým rozdielom, ktorý si môžete uľahčiť pomocou kabínkovej lanovky na Chleb.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sokolie 1 171,5 m.n.m.

Sokolie (1 171,5 m n. m.) je vrch a pomenovanie časti horského hrebeňa v severnej časti Krivánskej Malej Fatre. Vrchol a hrebeň tvoria skalnaté útvary. Tento masív smeruje osovo z juhozápadu na severovýchod a je dlhý 4,5 km. Na severe masív ukončujú Tiesňavy a rieka Varínka, kde je hranica s masívom Boboty. V nižších polohách tvoria masív tmavo šedý vápenec, pričom hlavnú časť masívu tvoria dolomity zo stredného a vrchného triasu. Opis turistickej trasy: Starý dvor – Príslop – Sokolie – Tiesňavy – Terchová.

Trvanie trasy: 4 hod.

Náročnosť: Stredne náročná trasa.