Terchová sa nachádza v Národnom parku Malá Fatra. Pýchou Malej Fatry je Vrátna dolina, jedna z najkrajších dolín na Slovensku. Ponúka návštevníkom nespočetné množstvo atrakcií počas celého roka. Svoj voľný čas môžete v priebehu Vášho pobytu tráviť skutočne rôznorodo. Z turistickej oblasti Malá Fatra je možnosť vyraziť na krásne výlety do Lanového parku, Vrátnej doliny, alebo po Slovenských hradoch v blízkom okolí. Či už vyhľadávate dokonalý oddych alebo aktívny relax, pri návšteve tohto regiónu v akomkoľvek ročnom období sa určite nebudete nudiť.

 

TIPY NA VÝLET

 

Lanový park Terchová

Lanový park Terchová je vybudovaný v centre obce v blízkosti futbalového štadióna a Terchovského amfiteátra. Umiestnený je v príťažlivom prostredí borovicového lesa. Ponúka v priemere 40 minútový adrenalínový zážitok 3 až 7 metrov nad zemou. Pozostáva z množstva rôznorodých lanových prekážok. Jeho súčasťou je aj systém viacerých lanoviek. Lanový park je jediný v pohorí Malá Fatra. Pri návšteve obce Terchová, Vrátnej Doliny, či Terchovských Dier by ste ho nemali vynechať. Lanový park je svojou miernou náročnosťou vhodný pre všetky vekové kategórie záujemcov s priemernou kondíciou. Do Lanového parku majú vstup osoby s výškou minimálne 150 cm.

Otváracie hodiny

Jún - Víkendy 10:00 - 18:00
Júl/August - Denne 10:00 - 18:00
September - Víkendy 10:00 - 18:00

 

V inom čase celoročne na objednávku.

 

                Zobrazit na mape

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relaxačno – informačné centrum Terchovec

Areál zariadenia Terchovec je zasadený do krásneho prostredia v srdci Terchovej, pri Amfiteátri nad Bôrami za futbalovým ihriskom. Relaxačno – informačné centrum Terchovec pozostáva z dvoch častí – Sektoru A, kde nájdete turisticko – informačné centrum, športovú halu s možnostou hrania tenisu, volejbalu, florbalu. Hneď vedľa športovej haly je možnosť zahrať si squash, bowling či biliard. Samozrejmosťou je bar kde následne môžete zapiť svoj športový výkon. Bonusom hlavne pre dámy je kadernícky a kozmetický salón. Druhá časť Terchovca, nazývaná vodná, obsahuje takmer 20 m dlhý plavecký bazén, vírivku, detský bazénik a štyrmi rôznymi saunami.

Otváracie hodiny (Letná sezóna)

Po
14:00 - 22:00
Ut - Pi
10:00 - 22:00
So - Ne
10:00 - 22:00


               Zobrazit na mape

 

 

 

 

 

 

 

 

Plte na Váhu

Zažite príjemný oddych na pltiach pri splave Váhu. Už niekoľko sezón môžete absolvovať plavbu plťou na Váhu v okolí Strečna. Táto 7 kilometrov dlhá trasa ponúka netradičné pohľady na zrúcaniny v okolí, hlavne na hrad Strečno, železničné mosty a tunely. Vedie známym nebezpečným úsekom okolo brál Margita a Besná, o ktorých sa dozviete aj kus histórie. Vyskúšajte tento historický spôsob lodnej dopravy. Jazda plťou bude pre vás zaručene silným zážitkom v nádhernej prírode Malej Fatry. Plte na Váhu sú vhodné aj pre skupiny a firemné akcie.

Začiatok plavby

Začiatok plavby na pltiach (Štart) je na Pltisku Bariérová. Parkovisko pre autobusy pri Pltisku sa nachádza na hlavnej ceste č. 18/E50, 7 km od Strečna – smer Martin, vľavo (nad druhým železničným tunelom) V smere od Martina sa Pltisko nachádza 1,2 km od hranice martinského a žilinského okresu, vpravo.

Sezóna: 1. apríl – 31. október

Dĺžka splavovaného úseku: 7 km

Čas plavby: 50 - 75 min

Cestujúci: od 3 rokov

 

               Zobrazit na mape

 

 

 

 

 

 

 

 

Hrad Strečno

Na ľavom brehu rieky Váh neďaleko Žiliny sa na vápencovom brale vypína hrad Strečno, v minulosti najbezpečnejšia pevnosť Považia. Hrad je prvýkrát spomínaný v roku 1384 v spojení Comitatuscastri Strechyn, teda panstvo hradu Strečno. Na základe nepriamych písomných správ môžeme usudzovať, že stál už v prvej polovici 14. storočia. Tvorila ho neveľká obytná budova, cisterna a dominantná veža so strážnou a obrannou funkciou – tzv. bergfrit. Hrad bol počas stáročí rozširovaný a viackrát prestavaný do svojej najväčšej rozlohy v 17. storočí, kedy dosiahol úroveň najlepšie opevneného hradu na strednom Považí. V súčasnosti je majetkom Žilinského samosprávneho kraja, spravuje ho Považské múzeum v Žiline.

Otváracie hodiny

Apríl - Septmeber
09:00 - 18:00
Október 09:00 - 16:00
1.31.3 - 1.-30.11
11:00 - 16:00

 

Vstupné
Prehliadka hradu s lektorom:
dospelí: 3 €
študenti, dôchodcovia, ZŤP: 2 €
deti do 6 rokov: zadarmo
rodinné vstupné (2 dospelí + dve deti nad 6 rokov): 8 €
Vstupné na podujatia:
dospelí: 4 €
študenti, dôchodcovia, ZŤP: 2,60 €


               Zobrazit na mape

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Hrad Lietava

Lietava patrí k najrozsiahlejším zrúcaninám na Slovensku. Za viac ako sedem storočí svojej existencie prešla dlhým stavebným vývojom ukončeným renesančnou prestavbou. Posledných dvestopäťdesiat rokov je opustená a jej stav je alarmujúci. Základ hradu tvorila hranolová veža (dnes zachovalá do výšky 14. metrov so silne narušenou korunou muriva). Vo východnom smere bol k veži pristavený palác ukončený kaplnkou. Dodnes nesú jeho múry architektonické detaily. Stav palácových múrov je kritický (vzniká značný odklon z vnútornej osy),a štúdia na ich záchranu je v rozpracovanom štádiu. Vstup voľný.

               Zobrazit na mape

 

 

 

Vrátna dolina - Kabínová lanovka

 

Vrátna dolina je centrum letnej turistickej aj zimnej lyžiarskej sezóny a každoročne ju navštívia tisíce návštevníkov. Vo Vrátnej doline začínajú tie najkrajšie turistické trasy v Malej Fatre. V Terchovej pred sochou Jánošíka, ktorá sa týči nad obcou, zabočíte doprava. Po niekoľko sto metroch vojdete do skalnej úžiny, kadiaľ preteká iba potok a kľukatí sa úzka cesta. Takto vás uvíta vstup do Vrátnej doliny. Vrátna dolina alebo skrátene
Lanovka je určená pre peších turistov a lyžiarov v stredisku Vrátna – Chleb. Ide o najnovší typ jednolanovej kabínkovej lanovky Doppelmayr. Lanovka je pojazdná v letnej aj zimnej sezóne. Jej kapacita je 8 miest a vyvezie návštevníkov do výšky 1490 m.n.m. Z hornej stanice je potom možný nenáročný výstup na Veľký Kriváň – najvyšší vrchol celého pohoria s nadmorskou výško 1709 m. Odtiaľ sú nádherné výhľady na všetky svetové strany. Zo Snilovského sedla sa môžete pustiť aj druhou stranou na Chleb vo výške 1646 m.n.m. V prípade, že sa vám nechce nikam ísť, môžete využiť terasu s občerstvením priamo v areáli stanice lanovky.

               Zobrazit na mape

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Jazdenie na koňoch

Vychádzky na koňoch v areáli autocampingu Belá. Priamo v campingu je vybudovaný ranč, v ktorom sú kone, ovečky, kozičky, drobná hydina a exotické vtáctvo.

Cenník
3 koliečka: 1 (priemer kruhu cca 15 m)
1 hodina jazdy: 10 €
Vychádzka do prírody 1 hodina: 10 €

Objednávky: +421/907 695 748

 

               Zobrazit na mape